LGB Caboose Rio Grande 45650

Wagon LGB Caboose Rio Grande 45650

Wagon, który opiszę tutaj nie jest pierwszym z kolekcji do skomponowania składu pociągu towarowego Rio Grande, jednak zasługuje na specjalną uwagę, ponieważ obiecałem jego poprzedniemu właścicielowi, że zamieszczę wpis o tymże wagonie w niedługim czasie po jego otrzymaniu, a zatem oto on: Wagon LGB Caboose Rio Grande 45650.

Wagon LGB Caboose Rio Grande 45650 jako zakończenie składu towarowego

Do zakończenia składu towarowego kolejki elektrycznej pociągu z serii DRGW postanowiłem dołączyć wagon typu brankard (caboose) dla załogi. Pośród kilku rodzajów z tej serii najbardziej spodobał mi się czteroosiowy wagon LGB 45650 w żółtych barwach.

 

Po wnikliwej eksploracji Internetu doszedłem do wniosku, że jest to bardzo rzadko spotykany wagon, ponieważ większość egzemplarzy dostępnych na rynku jest koloru czerwonego i posiada dwie, a nie cztery osie. Niestety nie był on dostępny na europejskich portalach aukcyjnych. Ponadto, koszt przesyłki z USA podwajał jego całkowitą cenę. Akurat ten konkretny model podoba mi się najbardziej i nie chciałem innego, np. czerwonego dwuosiowego. Po kilku tygodniach pewien przemiły pan z Francji, który redukował swoją kolekcję, wystawił wagon LGB 45650 na portalu aukcyjnym jako „kup teraz”. Ponieważ przesyłki z Francji są zazwyczaj droższe od tych wysyłanych od naszych zachodnich sąsiadów, zapytałem czy nie udałoby się obniżyć ceny wagonu o 20€. Po kilkudniowej wymianie uprzejmych maili, dostałem odpowiedź, w której jedno zdanie bardzo do mnie przemówiło:

„Les plus anciens doivent aider les plus jeunes qui font eux aussi du modélisme ferroviaire”

Co oznacza, że starsi powinni pomagać młodszym interesującym się modelarstwem kolejowym.
Pan z Francji rzeczywiście wydał mi się kolekcjonerem i pasjonatem i ogromny szacunek dla niego za taki punkt widzenia. Dodatkowo wziął on na siebie połowę kosztów przesyłki, za co również jestem wdzięczny.

 

I tak oto po kilku dniach dotarła przesyłka z Francji a w niej mój upatrzony wagon brankard LGB 45650 do składu pociągu towarowego Denver & Rio Grande Western.
Bardzo ładnie prezentuje się już w samym opakowaniu – przezroczysta wkładka zabezpieczająca jest niezwykle estetyczna.

Po wyciągnięciu wagonu z opakowania możemy podziwiać jego wykonanie m.in. kształt, malowanie w kolorze żółtym i napis boczny doskonale wieńczą skład pociągu. Czcionka napisu „Rio Grande” taka sama jak na tendrze lokomotywy oraz innych wagonach linii. Wagon posiada także lampy końca składu, jednak bez zamontowanych żarówek.
Pokład obserwacyjny zbudowany jest pośrodku długości podobnie jak w czteroosiowym wagonie PIKO caboose z zestawu bożonarodzeniowego PIKO 37105. W przyszłości będę myślał nad dodaniem oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz. Na zdjęciach widoczna wersja już po wymianie kół na metalowe. Prawda, że ładnie się prezentuje?

 

Powrót do artykułu wprowadzającego do pociągu towarowego Rio Grande.

Powrót do strony głównej. 

Dodaj komentarz