Figurki pasażerów w skali G

Figurki pasażerów w skali G

Od początku istnienia kolei, jednym z zadań pociągów był przewóz osób, dlatego też i mój skład PIKO 37111 Rio Grande będzie spełniał tę funkcję przewożąc figurki pasażerów w skali G jako podróżnych na swojej trasie. Figurki będą musiały być w pozycji siedzącej, żeby wpasować się na siedzenia wewnątrz wagonów.

Bardzo popularnymi figurkami w skali 1:22,5 występującymi na rynku są figurki bardzo wysokiej jakości firmy LGB. W Polsce jednak trudno o ich dostępność w sklepach modelarskich, a zamawiając na zagranicznych portalach aukcyjnych koszty wysyłki stanowią połowę wartości zestawu figurek, które i tak mają wysoką cenę (około 30 euro za zestaw 4-6 sztuk). Postanowiłem zatem poszukać alternatywnych produktów i zacząłem od bardzo popularnego serwisu zakupowego, gdzie większość rzeczy zamawia się z Chin z darmową przesyłką (oczywiście wszystko wliczone jest w cenę towaru) i kilkutygodniowym czasem oczekiwania na towar. 

Zestaw 1

G scale figures

Oto niektóre z figurek pasażerów w skali G, które otrzymałem kurierem po około dwudziestu dniach od złożenia zamówienia. Byli to siedzący pasażerowie w różnych pozycjach, posiadający zróżnicowane kolorowe stroje i akcesoria. Jakość malowania i samego wykonania, jak dla mnie, jest akceptowalna biorąc pod uwagę cenę około 15 USD za 12 sztuk (włączając przesyłkę). Moim planem było umieszczenie figurek na siedzeniach w wagonach, zatem ich jakość była wystarczająca. Za szybą w wagonie widać właściwie sylwetkę postaci.

Oprócz wyżej opisanych figurek pasażerów w skali G, miałem też okazję wygrać jedną z aukcji na zagranicznym portalu, gdzie licytacja zaczynała się od 1 GBP z darmową wysyłką. Dotyczyła ona 12 sztuk figurek widocznych poniżej oraz kilku w pozycji stojącej. Jak można zauważyć, są już trochę gorsze jakościowo od poprzednich, jeśli chodzi o malowanie i kolory. Nie mają oczu ani ust. Malowanie włosów i ubrań też jest niedokładne. Mimo to postanowiłem zalicytować. Aukcja zbliżała się do końca i cały czas nikt nie rozpoczął licytacji. W ostatniej minucie to właśnie ja zalicytowałem 1 GBP i wygrałem! Za około 5 zł, po dwóch tygodniach otrzymałem komplet figurek. 

Zestaw 2


Ich wymiary przedstawiają poniższe zdjęcia.

 

Około 8 cm wysokości w skali 1:25 (tyle podawał Sprzedający) w przełożeniu na rzeczywistość to 8 cm x 25 = 200 cm.  Jednakże gdyby liczyć w skali 1:22,5 (G) – 8 cm x 22,5 = 180 cm. Zatem drugie równanie stosujące skalę G wydaje się być bliższe realnemu średniemu wzrostowi.

Ostatecznie figurki zasiadły w trzech oświetlonych wagonach pasażerskich.

 

Podsumowując, jeżeli figurki nie mają być eksponowane, a tylko dopełniać otoczenie, warto rozważyć taki zakup. Zwłaszcza ten zestaw opisany na początku. Oczywiście zawsze należy dokładnie obejrzeć zdjęcia i zastanowić się czy jakość wykonania figurek będzie odpowiednia do ich zastosowania na makiecie.

Figurki w Skali G Zestaw 1

10 USD
6.3

Ogólna frajda

7.0/10

Kompletność

6.0/10

Realistyczność

5.0/10

Jakość wykonania

7.0/10

Zalety

  • Niska cena
  • Dobry stosunek ceny do jakości
  • Wybór figurek siedzących i stojących
  • Brak lub niskie koszty wysyłki
  • Akceptowalna liczba szczegółów

Wady

  • Zdarza się niedokładne pokrycie farbą
  • Duże oczy
  • Długi czas oczekiwania na przesyłkę
  • Niekoniecznie nadają się do zastosowania w eksponowanych miejscach

2 myśli na temat “Figurki pasażerów w skali G

Dodaj komentarz