PIKO 37111 PIKO 38111

Lokomotywa PIKO 37111 Denver & Rio Grande Western

Lokomotywa PIKO 37111 – opis i galeria

Lokomotywa PIKO 37111 (PIKO G) z zestawu startowego to czarny parowóz z tendrem, udekorowany napisami “Rio Grande” i numerem bocznym “205” już na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrze wykonany z wysokiej jakości materiałów. Czarna matowa farba pokrywająca parowóz i tender jest dobrej jakości co sprawia, że ma się wrażenie jakby trzymało się w ręku prawdziwa miniaturową maszynę. Dodatkowo parowóz jest bardzo dobrze dociążony, posiada metalowe koła i oświetlenie przednie. Lokomotywa posiada generator dymu 5V oraz moduł dźwiękowy pracujący w jednym z trzech trybów:

  • odgłos jazdy parowozu dostosowany do prędkości,
  • odgłos gwizdka,
  • dźwięk dzwonka.

Dźwięk jazdy wydobywa się gdy lokomotywa porusza się w przód lub w tył, natomiast odgłosy dzwonka i gwizdka są wyzwalane poprzez specjalne magnesy montowane w odpowiednim ułożeniu na torach (2 magnesy dołączone do zestawu).

PIKO 37111 Loco

 

Galeria Lokomotywa PIKO 37111 (PIKO 38111)

Silnik elektryczny znajdujący się w lokomotywie pobiera prąd poprzez specjalne zbieraki widoczne na zdjęciu poniżej. Usytuowane są one pomiędzy pierwszą a drugą parą głównych kół. Na zdjęciu przód lookmotywy znajduje się z prawej strony. Zbieraki te stykają sie z szynami i dzięki nim prąd elektryzny przepływa przez lokomotywę zasilając nie tylko silnik, ale także oświetlenie przednie/tylne, generator dymu oraz moduł dżwiękowy. Generator dymu zainstalowany jest już w kominie, a włącznik generatora dymu, głośnik, generator dźwięku i cała płyta główna – w tendrze. 

PIKO 37111

 

Tender parowozu PIKO 37111

Jak zapewne wiecie, tender jest to wagon specjalnego przeznaczenia, służący do transportu wody i paliwa (węgla, oleju), przyczepiany do lokomotywy w celu bliskiego i łatwiejszego dostępu do tych składników. W naszym przypadku tender pełni funkcję konrolera zachowania lokomotywy. Bez niego lokomotywa nie pojedzie gdy w szynach popłynie prąd elektryczny.

 

Sprzęg między lokomotywą a tendrem

Poniższe zdjęcia przedstawiają, w jaki sposób lokomotywa jest sprzęgnięta z tendrem.  Złącze 8-pin przekazuje prąd do tendra zasilając płytę główną, kontroler generatora pary oraz moduł dźwiękowy.

 

 

PIKO 37111

 

Regulatory analogowe w tendrze

PIKO 37111

Gdy na górnej części tendra uniesiemy specjalną pokrywkę zabezpieczającą, uzyskamy dostęp do włącznika generatora dymu oraz kontrolera gośności. Po lewej stronie kontroler głośności, po prawej włącznik generatora dymu.

 

PIKO 37111

Pod spodem dostrzeżemy kratkę na głośnik oraz zieloną płytkę układu scalonego płyty główej.

PIKO 37111 PIKO 38111 tender

 

Po sprzęgnięciu lokomotywy z tendrem, można doczepić wagony. Zapraszam do dalszej lektury…

 

Powrót do ogólnego opisu zestawu

Powrót na stronę główną

 

PIKO G digital starter set kolejka piko piko digital piko zestaw cyfrowy kolejki piko Piko train piko trains kolejka elektryczna kolejki elektryczne piko starter set piko zestaw piko zestaw cyfrowy piko digital lokomotywa piko wagony piko piko wagony piko wagon piko zestaw piko set piko 37111 piko 38111 piko37111 piko38111 piko piko piko piko western piko rio grande piko denver&rio grande western piko denver pikodenver piko g pikog piko h0 pikoh0 pikoho

Dodaj komentarz