PIKO Christmas set 37105 box

Zestaw startowy PIKO 37105 Pociąg świąteczny, Christmas Train, Weihnachtszug

Chciałbym opisać, w jaki sposób zaczęła się moja przygoda z kolejkami elektrycznymi w skali 1:22,5, ponieważ pierwszym zestawem PIKO G był świątezny zestaw startowy PIKO 37105, ale po kolei…

Zbliżał się koniec roku. Przez wszystkie poprzednie miesiące oszczędzałem na przedświąteczne zakupy i postanowiłem odpowiednio wcześniej śledzić aukcje na jednym z portali, żeby złapać dobrą okazję w celu wzbogacenia mojej małej kolekcji kolejek w rozmiarze H0. Przeglądałem codzienne powiadomienia o nowych przedmiotach z nadzieją, że trafi się coś fajnego.

Po niemal miesiącu śledzenia aukcji natrafiłem na ciekawą ofertę – zestaw startowy kolejki elektrycznej PIKO 37105. Zestaw wystawiony był w dziale skali 1:22,5 (rozmiar G), na co początkowo nie zwróciłem uwagi. Otworzyłem stronę z ofertą i, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, na zdjęciach widniała duża lokomotywa parowa z taboru USA wraz z wagonami i kompletem torów oraz zasilaniem. Całość w świątecznych barwach – idealna wręcz do rozłożenia wokół choinki na Boże Narodzenie! Wszedłem na stronę producenta i wyszukałem ten zestaw po numerze produktu. Wtedy pojąłem, że jest to zupełnie inna skala – 1:22,5 czyli, że model ten będzie o wiele większy od tych, co posiadam. WOW! – Pomyślałem. Dokładnie to o czym zawsze marzyłem.

Jako, że przeglądana oferta była atrakcyjna postanowiłem ją obserwować. Minęło 5 dni i zbliżało się jej zakończenie. Podliczyłem zatem swoje oszczędności, które miałem przeznaczyć na tabor i zdecydowałem się na zakup tego właśnie zestawu, na wszelki wypadek dodałem kilka złotych… I klikam Licytuj. Strona przeładowała się, moja oferta była jedyną wysłaną. Wygrałem licytację. Właściwie to trudno mówić o wygranej, jeśli nie było współzawodnictwa w licytowaniu. Po dwóch dniach kurier przywiózł ogromne, wcale nie lekkie pudło z wylicytowaną kolejką. Oto co było w przesyłce:

Zestaw startowy PIKO 37105 – zawartość przesyłki

Zestaw startowy PIKO 37105

Zestaw startowy PIKO 37105

 • Lokomotywa parowa 0-6-0 z zintegrowanym tendrem, oświetleniem kierunkowym – tzw. tendrzak (saddle tank locomotive 0-6-0),
 • Odkryty wagon towarowy samowyładowawczy,
 • Wagon służbowy typu brankard (caboose),
 • 12 torów łukowych R1 o promieniu 600 mm i kącie skrętu 30 stopni każdy,
 • Zasilacz, regulator prędkości i zmiany polaryzacji (kierunku jazdy),
 • Zaciski do podłączenia zasilania do torów,
 • Klipsy do mocniejszego zespolenia torów,
 • Przyrząd do rozsprzęgania wagonów,
 • Instrukcja obsługi

Tabor naprawdę spory i jeśli chodzi o zdjęcia w Internecie, to nie odzwierciedlają rzeczywistej wielkości ani taboru, ani torów, ani całego opakowania. Po prostu jest większy niż wydaje się być na tych fotografiach.

Zacznijmy od lokomotywy

PIKO Christmas locomotive

Typ lokomotywy to 0-6-0 co oznacza liczbę kół w podwoziu – czyli zero na samym przodzie, 6 głównych kół (3 osie) i zero kół na końcu.
Pierwsze co rzuca się w oczy to jej wielkość i masywność, a także malowanie. Starannie pomalowany kocioł i naklejona kalkomania ze świątecznymi emblematami. Odwzorowanie detali jest w porządku, ponieważ nie ma żadnych odstających części, które mogłyby ulec uszkodzeniu (w końcu takie modele kolejek są również preznaczone do jazdy na zewnątrz, nawet w umiarkowanie trudnych warunkach atmosferycznych); projektant miał zatem głowę na karku i uprościł odwzorowanie zachowując przy tym niezbędne elementy, które nadają kształt i charakter lokomotywie. Za cenę, jaką zapłaciłem jestem w stanie takie uproszczenie w pełni zaakceptować.

Kolejnym elementem są 3 pary kół wykonane z metalu oraz plastikowe wiązary. Zbieranie prądu w przypadku tej lokomotywy (jak i wielu innych w skali G) odbywa się poprzez styki sunące po torach i znajdujące się między pierwszą a drugą parą kół. Styki te są elementem zużywającym się (wearing item) po pewnym czasie, nie wiem jednak jak długim, natomiast nowy komplet nie jest bardzo drogi i można go kupić w polskich sklepach internetowych np. conrad.pl lub w sklepach modelarskich. Oczywiście na stronie PIKO też są do nabycia w sklepie interntowym producenta.
Na przodzie lokomotywy znajduje się ozdobny pozłacany dzwonek, a dach pomalowany na srebrno ma imitować śnieg i lód, podobnie jak dach wagonu służbowego, o którym piszę poniżej.
W pomalowanej na czerwono i ozdobionej kabinie przebywa pan maszynista i jest on chyba jedynym człowiekiem w całym pociągu, ponieważ wagon służbowy jest pusty, żatem i jakaś maszynistka by się przydała. I to jest kolejny bogaty temat do opisania, mianowicie figurki w skali G, ale o tym w późniejszych postach.

Wagon towarowy odkryty

Pierwszy wagon świątecznego składu to wagon szutrowy – odkryty wagon towarowy do przewozu materiałów sypkich. Producent bardzo dobrze przemyślał dołączenie tegoż właśnie wagonu do zestawu ponieważ jest on bardzo pojemny i długi. Rysunki po bokach przedstawiają Świętego Mikołaja z workiem prezentów, zabawki i kolejkę jadąca przy choince. W zamyśle służy do napełnienia jakimiś niewielkimi zabawkami, prezentami lub też świątecznymi smakołykami. Można do niego włożyć maskotkę, kilka garści słodyczy… w moim przypadku były to mandarynki i domowe pierniki. Nawet, jeśli trochę go obciążymy, lokomotywa jest na tyle silna i przyczepna, żeby uciągnąć cały skład wraz z ładunkiem.

Wagon dla załogi typu brankard zwany też caboose

Na końcu towarowego składu pociągu doczepiany był zwykle wagon służbowy, pełniący rolę kabiny dla załogi jak również obserwacyjną. Pokład dolny zaaranżowany w sposób, żeby zapewnić załodze warunki na dłuższą podróż, a z punktu obserwacyjnego znajdującego się na górnym pokładzie załoga może sprawować nadzór nad składem. Wagon w świątecznych barwach, z pozłacanymi zdobieniami, drabinkami i szybami zrobionymi z dobrej jakości plastiku. Całość imitująca drewniane ścianki.

“Załaduj towarowy wagon świątecznymi prezentami lub smakołykami i rusz przed siebie poprzez śniegi pijąc filiżanke ciepłego kakao wraz z załogą w ich przytulnym świątecznym wagonie. Steruj kolejką raz szybciej raz wolniej, aby dotrzeć wszędzie i dowieźć prezenty bezpiecznie do celu.”

 

PIKO G digital starter set kolejka piko piko digital piko zestaw cyfrowy kolejki piko Piko train piko trains kolejka elektryczna kolejki elektryczne piko starter set piko zestaw piko zestaw cyfrowy piko digital lokomotywa piko wagony piko piko wagony piko wagon piko zestaw piko set piko weihnachts set Zestaw startowy PIKO 37105 Zestaw startowy PIKO 37105 PIKO G digital starter set kolejka piko piko digital piko zestaw cyfrowy kolejki piko Piko train piko trains kolejka elektryczna kolejki elektryczne piko starter set piko zestaw piko zestaw cyfrowy piko digital lokomotywa piko wagony piko piko wagony piko wagon piko zestaw piko set piko weihnachts set

Zestaw startowy PIKO 37105 Zestaw startowy PIKO 37105 PIKO G digital starter set kolejka piko piko digital piko zestaw cyfrowy kolejki piko Piko train piko trains kolejka elektryczna kolejki elektryczne piko starter set piko zestaw piko zestaw cyfrowy piko digital lokomotywa piko wagony piko piko wagony piko wagon piko zestaw piko set piko weihnachts set Zestaw startowy PIKO 37105 Zestaw startowy PIKO 37105

PIKO 37105 Christmas Starter Set

250 Euro
8.6

Ogólna frajda

9.0/10

Kompletność

8.0/10

Realistyczność

7.5/10

Jakość wykonania

9.0/10

Płynność jazdy

9.5/10

Zalety

 • Zdobienia i świąteczna kalkomania
 • Oświetlenie kierunkowe lokomotywy
 • Płynna jazda już od najmniejszego napięcia
 • Łatwość sprzęgania i rozłączania wagonów
 • Wagon towarowy jest bardzo pojemny i można do niego załadować np. słodycze

Wady

 • Koła wagonów mogłyby być metalowe
 • W zestawie mogłyby się znajdować dwa dodatkowe tory proste 600mm
 • Brak generatora dymu, jest możliwość zainstalowania
 • Brak dźwięku, jest możliwość zainstalowania
 • Plastikowe wiązary

Dodaj komentarz